Práce

Člověk není rozumná bytost, která má emoce, ale emocionální bytost, která občas myslí.

František Koukolík

Pociťujete v práci stres, který je neustálý, všudepřítomný a vzbuzuje ve vás úzkost, ztrátu sebedůvěry nebo depresi? V tom případě je čas přemýšlet o vaší situaci. Reagujete na stres v této práci jinak, než na jiném pracovišti? Děje se ve vašem životě něco dalšího, co by vás mohlo ovlivňovat?

Terapie vám může pomoct pochopit vaši situaci a vaši reakci na stres. Někdy se při zkoumání stresových situací na pracovišti objeví další, mnohem hlubší témata, které je potřeba terapeuticky zpracovat. Když se tato témata vyřeší, získáte větší odolnost a získáte možnost ke stresu v práci práci přistupovat jinak. Tím způsobem se zlepší i váš vnitřní pocit pohody.

K běžným pracovním problémům, které můžou způsobit stres, úzkost a depresi patří úsilí o dokonalost, nejistota, destruktivní vztahy se šéfy a s kolegy, nedostatek sebedůvěry a ztráta motivace.

Představa, že potřebujete být naprosto bez chyby může způsobit obrovskou úzkost a stres. Člověk se začne točit v začarovaném kruhu mezi “musím být lepší” a nemožností se takhle nadstavenému standartu přiblížit.

Tento problém se v rámci terapeutických setkání může vyřešit. Budeme  zjišťovat, jestli jsou vaše očekávání od vašeho pracovního výkonu realistická a odkud tato očekávání pochází. Jsou opravdu vaše, nebo vám byla během vašeho dětství vnucena nějakou vyšší autoritou? Co po vás kdysi chtěli vaši rodiče, prarodiče, učitelé, trenéři a další důležití lidé?

Je možné, že jako dospělá po sobě vyžadujete to samé a nevědomě se pořád ještě snažíte někomu zavděčit - a zapomněla jste přitom na vaše vlastní představy, přání a touhy. Naše terapeutická práce se v tom případě může zaměřovat na znovuobjevení vašich vlastních priorit a toho, co skutečně pro sebe chcete vy sama.

Vnitřní nejistota nám může na pracovišti pořádně komplikovat život. Pokud jste příliš citlivá na kritiku stejně jako na pochvalu, všechno vám může připadat osobní, přímo spojené s vaším pocitem vlastní hodnoty. Čím více pochybujete o sobě a o vašich schopnostech, tím nejistější je vaše sebehodnocení a tím citlivější jste na hodnocení zvenčí, ať už pozitivní nebo negativní.

Pravidelné terapeutické sezení vám v tomto případě může pomoct si vytvořit pevnější pocit vašeho já a vaší hodnoty a naučit se rozlišovat,  co je vaše a co k vám prochází vaší příliš propustnou hranicí, která vás dělí od vnějšího světa. Kontaktujte mě a dohodněte si se mnou první konzultaci přes Skype nebo osobně v mojí konzultaci v blízkosti městečka Altea ve Španělsku.